Czy warto zlecić fachowej firmie pisanie pracy na zaliczenie - licencjackiej lub magisterskiej? Czy to legalne?

Posted on 16/08/2019 7:11am

Trzeba przyznać, że pisanie prac zaliczeniowych na zlecenie to temat dość kontrowersyjny. Sporo osób zastanawia się nad tym, jak legalna jest ta cała procedura. Warto już na początku wiedzieć, że wszelkie informacje odnośnie legalności konkretnych działań najlepiej szukać w kodeksie karnym.

widok - cena
Author: Bratislavská župa
Source: http://www.flickr.com
Odnajdziemy w takim miejscu na przykład artykuł 272, jaki mówi o tym, że wyłudzenie poświadczeń dla nieprawdziwych informacji poprzez podstępne wprowadzenie w błąd funkcjonariusza publicznego, może wiązać się z karą do trzech lat więzienia. Oznacza więc to, że gdy do uzyskania tytułu magistrata lub licencjata, chcemy wykorzystać pracę, jaka została napisania przez inną osobę, to wówczas może być to jakoby złamanie prawa. Jednak czy ten artykuł dotyczy także przygotowywania prac na zlecenie?

cena - migawka
Author: Bratislavská župa
Source: http://www.flickr.com
płótno - cena
Author: Bratislavská župa
Source: http://www.flickr.com
To wygląda tak, że gdy przedstawi się taką pracę, jako własne działo, to złamiemy prawo. I odnosi się to do przeróżnych typów prac, jak prace licencjackie czy magisterskie. Jednakże nic straconego, gdyż oferty firm, które mają w ofercie pisanie prac (pisanie prac dyplomowych) magisterskich albo licencjackich, odnoszą się do tego, że nie jest dostarczana gotowa praca. Jest zaś tworzona praca na podstawie której możemy tworzyć swoje teksty. Dosyć często takie firmy, poza samą usługą tworzenia takiej pracy, zapewniają dodatkową pomoc jeśli chodzi o przygotowanie swojej wersji pracy. Na przykład może to być znalezienie dobrych materiałów źródłowych czy redagowanie oraz zrobienie korekty tekstu. Takie więc działania razem z dostarczoną wcześniej przykładową pracą, są jedynie dodatkową pomocą dla osoby piszącej, więc ta pomoc nie jest łamaniem prawa.

Gdy analizujemy kwestie strony prawnej odnośnie przygotowania pracy, dobrze przyjrzeć się formie działalności takiego wykonawcy. Aby uniknąć ewentualnych problemów na pewno warto skorzystać z usług firmy, jaka ma założoną działalność gospodarczą. Dzięki temu możemy zmniejszyć ryzyko zostania oszukanym, przez to także otrzymamy stosowaną fakturę za wykonaną usługę. Jak widzimy więc, warto zlecić wykonywanie takich prac, ale jedynie profesjonalistom. Nie można jednocześnie traktować tego jako własnej pracy, bo otrzymujemy tylko materiały, na podstawie których piszemy swoje dzieło.