struktury z prętów wypełnione kamieniami modnym rozwiązaniem architektonicznym

Posted on 10/04/2019 7:27am

Gabiony, czyli konstrukcje z drutów wypełnione żwirem są stylowym konceptem architektonicznym. Niejeden producent gabionów ma w swojej ofercie elewacje gabionowe, będące oryginalną ozdobą domów czy siedzib przedsiębiorstw.

Elewacja
Author: Randy McRoberts
Source: http://www.flickr.com
Czym są elewacje gabionowe? Elewacje gabionowe to fasady zrobione ze stalowej struktury, której środek zapełnia się otoczakami. Do niedawna gabiony wykorzystywane były do wzmacniania nasypów lub osuwisk. Technika ta znana jest od wielu stuleci. Pierwotnie gabiony wykorzystywano w wojskowości, gdzie służyły jako fortyfikacja przeciwko strzałom przeciwnika. Technika ta została odkryta już w XVI stuleciu. Wówczas gabion wykonywano z wikliny, a wypełnienie z ziemi i głazów.

Z biegiem czasu kamienie zastąpiono na piasek, który jest o wiele praktyczniejszy w transporcie, a wiklinę na stalowe pręty. W takiej formie są wykorzystywane w nowoczesnej wojskowości. W jakiego typu budowlach wykorzystywane są elewacje gabionowe? dzisiaj gabiony używane są w budownictwie, w produkcji ogrodzeń, płotów, czy nawet murów i fasad budynków. Elewacje gabionowe są ciekawym, stylowym rozwiązaniem budowlanym. Oprócz ich niewątpliwych walorów estetycznych, mają one również ważne właściwości funkcjonalne, między innymi tłumią hałas, dlatego często wykorzystywane są do budowania ogrodzeń ciągnących się równolegle do dróg szybkiego ruchy.

Z tych samych powodów stosuje je do wznoszenia ogrodzeń dookoła domów czy siedzib przedsiębiorstw. Elewacje gabionowe są jednocześnie, co podkreśla niejeden producent gabionów, nieszkodliwe dla środowiska, albowiem zrobione są z naturalnego materiału, jakim są kamienie. Jednocześnie dobrze wpasowują się w krajobraz.

Niejeden fachowy producent gabionów ma w swojej ofercie również małe elementy architektoniczne stosowane, jak na przykład ogrodzenia i do ogrodów, schody, siedziska, donice, stoliki, zabudowania gospodarcze, słupki itd. ważną zaletą tego rodzaju rozwiązań architektonicznych jest także ich koszt, stosunkowo niski ze względu na wykorzystanie tanich surowców, jakimi są kamienie. Każdy producent gabionów zaznacza, że elewacje gabionowe są szczególnie nieskomplikowane w montażu i mogą być postawione przez cały rok, niezależnie od pogody, przeciwnie do pozostałych tworzyw architektonicznych. Każdy producent gabionów zapewnia sprawną budowę tego nowatorskiego rozwiązania, jakim są elewacje gabionowe.