Na czym polega zajęcie radcy prawnego, jakimi rzeczami się on zajmuje, o jakiego rodzaju sprawachmusi on pamiętać? Jakie są jego kompetencje?

Posted on 21/04/2019 7:30am

Radca prawny to członek samorządu radcowskiego, jaki zajmuje się zawodowo udzielaniem pomocy prawnej. Radca jednak nie może być obrońcą w sprawach karnych. kimś takim może być jedynie osoba, która posiada wykształcenie wyższe o profilu prawniczym. W dalszej kolejności tego typu osoba musi dostać się na aplikację, skończyć ją, zrobić egzamin oraz zostać wpisanym na listę radców prawnych.

Jak więc widać od kogoś wykonującego ten zawód wymaga się wielu lat nauki, zaś jej wiedza sprawdzana jest kilkunastokrotnie w trakcie edukacji. Praca takiej osoby odnosi się rzecz jasna do świadczenia pomocy z dziedziny prawa.

migawka - firmy
Author: Marcin Polak
Source: http://www.flickr.com
Ta natomiast polega na reprezentowaniu stron przed sądami oraz urzędami, a także w innego typu sprawach, jak sporządzanie opinii prawnych czy sporządzaniu wzorów umów oraz innych aktów czy dokumentów. Rzecz jasna, takie wyliczenia posiadają charakter tylko przykładowy. Co ważne radca prawny nie może być obrońcą. Łatwo znajdziemy ofertę radcy prawnego, tym bardziej w dużych miastach. Przykładowo jak kancelaria adwokacka (kancelaria adwokacka Wrocław) Katowice daje prawdziwą pomoc, nie ma co się jednak dziwić, to przecież miasto stołeczne. Radca prawny może świadczyć swoje usługi w obrębie jednoosobowej działalności gospodarczej w formie spółki zakładania spółek cywilnej, albo spółki prawa handlowego. Jest też czasem zatrudniony na etacie u jakiegoś innego przedsiębiorcy. Na przykład więc, jeśli jakiś przedsiębiorca chce mieć swojego prawnika, jak porady prawne Katowice, to powinien właśnie zatrudnić radcę prawnego. Należy natomiast wiedzieć, że przedsiębiorca nie może pod żadnym pozorem zatrudniać na etacie adwokata, a to z tego powodu, że adwokat ma zakaz pozostawania w stosunku pracy.

Dlatego też podpisuje on z własnymi klientami konkretne umowy cywilnoprawne. Już częściej jednakże wspomina się o połączeniu zawodów radcy oraz adwokata, a to w tym celu, żeby uprościć obecną sytuację prawną. Aktualny podział na radców prawa oraz adwokatów jest dosyć sztuczny i problematyczny, ponieważ oba te zawody wykazują dość mało różnić. Co interesujące, podział ten jest efektem historycznych zaszłości. Z pewnością zawsze powinniśmy pamiętać o wybraniu tego rodzaju fachowcy, szczególnie jak mamy problem z pewnymi kwestiami jakie odnoszą się do prawa. Samemu można próbować, ale jest to dość niepewne, bo przepisy prawa są naprawdę zawiłe i łatwo się w nich pogubić.