Ochrona danych osobowych to nie jedynie obowiązek poszczególnych osób lub instytucji

Posted on 02/07/2019 11:32am

To, iż my osobiście troszczymy się o to, aby nasze dane nie wpadły w nieodpowiednie ręce to logiczne, gdyż sami chronimy własne interesy. Prawo jednakże też chroni nas, by inni nie mieli możliwości bez naszej zgody przetwarzać naszych danych i każda jednostka musi się temu obowiązkowo podporządkować.

Niszczarki do biura - niszcz dokumenty skutecznie!
Author: Mace Ojala
Source: http://www.flickr.com
W tym momencie rozchodzi się nie jedynie o bardzo duże instytucje, w których informacje o nas są przechowywane, lecz też każde, nawet nieduże biuro jest zobowiązane tego surowo przestrzegać. Nikt najpewniej nie wyobraża sobie sytuacji, iż jakiekolwiek dokumenty biurowe mogłyby zostać po prostu wrzucone do kosza. Każdy jeden dokument, który zawiera dane osobowe wymagane jest by był bezwzględnie zniszczony przy użyciu niszczarki. Z jakiego powodu? To proste, gdyż w ten sposób zniszczony dokument udaremnia jakikolwiek odczyt danych na nim zamieszczonych. Zwykłe potarganie na parę kawałków okazuje się niedopuszczalne, gdyż jeżeli pismo wpadłoby w niepowołane ręce, ktoś z naszych danych miałby sposobność zrobić użytek. To właśnie z tego powodu niszczarki są niezastąpionym urządzeniem.

Nie postaw do tego aby się dziwić, iż każda jedna, nawet niewielkich rozmiarów działalność nabywa niszczarki do biura (sprawdź http://www.capira.pl). Powinno się w tym temacie zachować niespotykaną ostrożność, ponieważ konsekwencje wynikające z niewłaściwej ochrony danych mogą być faktycznie bardzo poważne i to nie tylko dla instytucji, która nie przypilnowała właściwie tego obowiązku, lub też nienależycie go wykonała, lecz również i dla osoby, której dane mogłyby pozostać wykorzystane. Kupno niszczarki do biura wydaje się zatem pozostać jak najbardziej umotywowanym i faktycznie właściwym sposobem. Nie powinno się ryzykować i skazywać się na rzeczywiście rygorystyczne sankcje prawne, które grożą za niewłaściwą ochronę danych tym bardziej, że kupno niszczarki do biura nie obciąży nas szczególnie dużo, ponieważ ceny tych urządzeń nie są przesadzone.

Jeżeli zatem już prowadzimy jakąś firmę zatroszczmy się o to. To nasz obowiązek, by dane naszych kontrahentów i konsumentów pozostawały chronione należycie.