Proste rady w jaki sposób zrobić dobre fotografie kompaktowym aparatem

Posted on 08/03/2019 12:24pm

Podstawową zaletą fotograficznych kompaktowych aparatów jest ich rozmiar. Bez kłopotu mieszczą się w kieszeni, przeto zawsze mogą być pod dłonią. Nie są kosztowne, zatem nieomal każdy może sobie na taki aparat pozwolić. Ich oprogramowanie pozwala na zrobienie przyzwoitych zdjęć nawet tym osobom, które z fotografowaniem nie są obyte. Dzisiaj podpowiemy wam co uczynić, by fotografie z kompaktów były lepsze.

Foto odbitki
Source: http://www.sxc.hu
Fotografować można niemal wszystko. Od krajobrazów, zachodzącego słońca aż po figury i twarze bliskich nam osób. Bez względu na to, jaki motyw wyselekcjonujesz, koniecznie kieruj uwagę na światło. Zamyślasz fotografować krajobrazy? Najlepsze światło jest przed popołudniem. Jeżeli w czarujące miejsce trafiłeś w południe, to może należałoby tam powrócić o innej porze dnia? Jeżeli pstrykasz zdjęcia ludziom, zadbaj o to aby byli oni w swej naturalnej postawie. Stawianie kogoś „na baczność ” powoduje, iż pamiątka z wczasów wyjdzie nieatrakcyjna. Zadbaj również, by osobie fotografowanej światło nie świeciło prosto na twarz. Model będzie mieć wtenczas przymrożone oczy. I bądź kreatywny – nawet kolegialne zdjęcie (kliknij i sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy) nie musi być nudne. Z najlepszych fotografii warto zrobić foto odbitki. Aktualnie możliwe jest wywoływanie zdjęć online. Jest to opcja niezmiernie wygodna. Starczy w zaciszu domowym wyselekcjonować najładniejsze fotografie i przesłać je za pomocą odpowiedniego programu. Zdjęcia przyniesie nam kurier.

Unikaj dużych kontrastów. Dotyczy to przykładowo fotografii na plaży. Ostre słońce sprawia, że model ma zbyt wyraźne cienie na twarzy, mocno podkreślone są zmarszczki więc człekowi przybywa lat. Jeśli zatem przyjdzie nam pstrykać w ostrym słońcu, to spożytkujmy lampę błyskową. Rozświetli ona cienie oraz udowodni, że nie jest prawdą, że służy wyłącznie do pstrykania w ciemnych pomieszczeniach. W każdym kompakcie dostępna będzie ikona nazwana „programy tematyczne”. Warto się z nimi bliżej zaznajomić jak też zaprzyjaźnić. Są one w taki sposób zapisane, żeby automatycznie wybrać optymalne parametry do konkretnych warunków. Dobrze jest z nich skorzystać zwłaszcza na plaży, przy wykonywaniu zdjęć z bliska (makro), w biegu, w nocy itd.

Fotografowanie nocą to też umiejętność. Prócz ustawienia właściwego trybu, przydałby się do tego statyw. Jeśli go nie mamy, wyszukajmy miejsca na którym można stabilnie oprzeć sprzęt. Może to być ławka, ogrodzenie, kosz na śmieci. Czyniąc nocne fotografie, wskazane jest też korzystać z samowyzwalacza.